20 نکته مهم درباره لیسنینگ آیلتس!

اگر این 20 نکته را نمی دانید در آزمون ایلتس شرکت نکنید!
بهترین استاد آیلتس

یکلیسنینگ آیلتس فقط یکبار پخش می شود. بنابراین شما لازم است حتما یکبار این مدلی تست بزنید. یعنی یکبار اول تا آخر آزمون را پشت هم بزنید تا با سرعت لیسنینگ آشنا شوید.

دو– در زمان تمرین ، نیاز است لیسنینگ ها را بارها و بارها بگوشید و ترجیحا آن ها را transcribe کنید.

سه – حتما وارد کردن سوالات به پاسخ نامه را بارها و بارها تمرین کنید تا در این کار به سرعت و مهارت دست پیدا کنید. آن جا فقط ده دقیقه برای این کار زمان دارید.

چهار– شما باید پاسخ نامه را با مداد نرم پر کنید. بنابراین از قبل بارها و بارها مداد نرم دست گرفتن و کار کردن با آن را تمرین کنید.

پنج– آزمون لیسنینگ آیلتس نمره منفی ندارد !

شش– هرگز جای خالی را در پاسخ نامه خالی نگذارید. یک حدس غلط ممکن است نمره بیاورد ، اما یک جای خالی نه !

هفت – شما می توانید از حروف کوچک یا بزرگ در جواب ها استفاده کنید. اگر چه من همیشه به بچه هایم توصیه می کنم همه پاسخ ها را با حروف بزرگ شروع کنند.

هشت– تعداد کلماتی که باید در جای خالی بنویسید را چک کنید. گاهی باید یک کلمه گاهی دو کلمه و گاهی سه کلمه بنویسید.

نه– کلمه ها چندتا شمرده می شوند؟

مثلا عددی مثل 1990 یک عدد حساب می شود. عددی مثل 1200000 هم یک عدد حساب می شود. صفات مرکب که بین آن ها خط فاصله وجود دارد یک کلمه حساب می شوند. مثلا part-time یک کلمه است. اما کلماتی که بدون خط فاصله نوشته می شوند دو کلمه هستند و باید مواظب آن ها بود. مثلا tennis shoe .

 ده– آیا باید کلمات را کامل نوشت یا فقط هسته اصلی آن کافی است. جواب این است که فقط هسته اصلی جواب کفایت می کند. مثلا درباره کلمه at the hospital فقط نوشتن hospital در بسیاری از موارد کفایت می کند.

یازده– در لیسنینگ آیلتس دیکته مهم است. اگر کلمه ای را از نظر دیکته ای غلط بنویسید ، هیچ نمره ای نخواهید گرفت!

دوازده – s  جمع مهم است! اگر مثلا books را book بنویسید ، هیچ نمره ای نخواهید گرفت.

سیزده– در هنگام نوشتن روی برگه ی سوالات نیازی نیست که دیکته دقیق را رعایت کنید. برگه سوالات صحیح نمی شود و می توانید اصطلاحا دکتری و خیلی بدخط بنویسید که فقط خودتان قادر به خواندن آن باشید. اما هنگام وارد کردن سوالات به پاسخنامه باید نهایت دقت را انجام دهید.

چهارده– نیاز نیست همه چیز را در لیسنینگ آیلتس بفهمید. خیلی از اطلاعات در لیسنینگ ، اضافی می آیند. سعی کنید فقط به دنبال جواب ها بگردید.

پانزده – گاهی جواب ها خیلی سریع و پشت به پشت هم می آیند. بنابراین در آزمون لیسنینگ آیلتس شما باید یوزپلنگ باشید!

شانزده– معمولا چیزهایی که عینا می شنوید جواب نیستند. مثلا در سوالات چند گزینه ای ، باید دقیقا محتوای گفتار را بفهمید و به صرف شنیدن یک کلمه نباید گزینه ای را انتخاب کنید چرا که معمولا در دام می افتید.

هفده– معمولا نکته ای که برای بار دوم گفته می شود و اصطلاح شده است جواب است. مثلا یکی از گوینده ها می گوید که رستوران ساعت هفت باز می شود. دومی می گوید ساعت 10 باز می شود. جواب معمولا توسط گوینده دوم گفته می شود. اگرچه این یک قانون صد در صدی نیست.

هیجده– اگر جوابی را نمی دانید ، آن را رها کرده و سراغ جواب بعدی بروید. زمان خود را سر یک سوال از دست ندهید . چرا که لیسنینگ ادامه پیدا خواهد کرد و منتظر شما نمی ماند.

نوزده– باید حسابی تمرکز خود را حفظ کنید. 30 دقیقه باید لیسنینگ گوش دهید. 30 دقیقه زمان زیادی است و در هیچ ثانیه ای از آن نباید تمرکز خود را از دست دهید. چرا که سوالات یکی پس از دیگری می آیند و می روند.

بیست– همه موارد فوق را یکبار دیگر مرور کنید. ارزشش را دارد!

نتیجه گیری: من اعتقاد دارم که مهارت لیسنینگ آیلتس ، اگرچه سخت ، اما شدیدا نمره آور است. اکثر شاگردانی که پکیج های مرا استفاده کرده اند با اعتماد به نفس بالا ، به نمراتی حتی بالاتر از آیلتس هفت رسیده اند. بنابراین ، خود من هم به این اعتماد به نفس رسیده ام که واقعا می شود.