آیا آماده بهبود دایره واژگان آیلتس خود هستید؟

در آزمون آیلتس ، چهار criteria برای سنجیدن speaking و writing زبان آموزان در نظر گرفته می شود. یکی از این چهار مورد ، دایره واژگان یا lexical resource است.

بیایید عکس باحال زیر را با هم ببینیم :

دایره واژگان آیلتس

حالا بیاییم به لیستی از موارد اشاره کنیم که می توان با کمک آن ها ، به نمره دایره واژگان آیلتس خود افزود.

همجوارها یا collocation ها :

همجوارها به ترکیبات دوتایی می گویند که معمولا با هم می آیند. به ترکیب ساده ای مانند go shopping و یا ترکیب پیچیده تری مانند controversial issue همجوار یا کالوکیشن می گویند. به تصویر زیر که برایتان آماده کرده ام دقت کنید:

دایره واژگان آیلتس

متاسفانه ( همانگونه که در تصویر می خوانید ، ) برای تقویت دایره واژگان آیلتس همجوارها را باید حفظ کنید و فرمول ندارند. اما ، استفاده از آن ها ، بدجور نمره آیلتس شما را افزایش می دهد و نیازمند دایره واژگان آیلتس قوی اند. استفاده از این گونه ترکیبات ، سطح حرف زدن و نگارش شما را به افراد native نزدیک تر می کند. به یک سری ترکیبات باحال دیگر که برایتان آماده کرده ام دقت کنید:

Potential impacts – تاثیرات بالقوه

Recent years – سالهای اخیر

Dramatic increase –  افزایش چشمگیر

استفاده از چنین ترکیباتی ، که به وفور در پکیج های آموزشی ما نیز تدریس شده اند ، می تواند دایره واژگان آیلتس شما را بالا ببرد و نمره آیلتس شما را به بهترین شکل ارتقا دهد.

استفاده از لغات بدیع و کمتر دیده شده:

خیلی از ماها در صحبت هایمان مدام از کلماتی که بسیار رایج هستند استفاده می کنیم. یکی از توصیه های من به کلیه زبان آموزان این است که :

نیاز نیست حتما از کلمات عجیب و غریب استفاده کنید. فقط کافی ست کلمات شما متنوع و در اصطلاح less common باشند. یعنی خیلی رایج نبوده و کمتر توسط examiner های آیلتس شنیده شده باشند.

دایره واژگان آیلتس

به این ترکیب دقت کنید :

A talented man

اکثر ما ( و اگزمینرهای محترم!) این ترکیب را شنیده اند. اما ، به این یکی ترکیب دقت کنید:

A man of many talents

قطعا این ترکیب را همه ما کمتر شنیده ایم. و این دقیقا نکته ای است که می تواند نمره ما را به بهترین شکل افزایش دهد.

پارافریز کردن یا paraphrasing :

اینکه مثلا در مصاحبه آیلتس ، جمله ای که اگزمینر آیلتس گفته را تکرار نکنیم ، یا اینکه در رایتینگ ، عینا کلماتی که در تاپیک به ما دهده اند را تکرار نکنیم ، نیازمند هنری است که به آن پارافریزینگ یا paraphrasing می گویند. به زبان ساده پارافریز کردن یعنی بازنویسی (یا بازگویی) دوباره سوال با استفاده از کلمات دیگر. این هنر خود نیازمند دایره واژگان آیلتس قوی است.

دایره واژگان آیلتس

اگر سوالی از شما پرسیده می شود، و نمی توانید به سرعت جوابی برای آن دست و پا کنید، هول نشوید و دوباره آن سوال را به بیان خودتان تکرار کنید:

Question: Are the people of your hometown kind?

Answer: I know that you are asking about the character of my people. If I want to talk about the people of Tehran, I should say they are usually kind, generous and hospitable.

استفاده از مترادفات مختلف:

تا به حال به معتبرترین وبسایت دیکشنری دنیا ، یعنی وبسایت www.dictionary.com سر زده اید؟ یکی از سربرگ های اصلی این وبسایت ، سربرگ thesaurus است. این دیکشنری ، بهترین مرجع برای یافتن مترادفات یک واژه و تقویت دایره واژگان آیلتس است.

در کل، استفاده از مترادفات، می تواند نمره شما را خصوصا در بخش lexical resource به طرز عجیبی افزایش دهد. مثلا جای اینکه همواره از لغت results استفاده کنید ، می توانید از outcomes بهره ببرید. به تصویر زیر دقت کنید:

دایره واژگان آیلتس

نتیجه گیری: چهار روش شگفت انگیز برای بهره وری هرچه بیشتر از قسمت دایره واژگان آیلتس به شما آموختم. در پکیج ها، بارها و بارها، صدها و صدها کالوکیشن و سایر مترادفات و ترکیبات زبانی را به زبان آموزان به طور کامل توضیح داده ام که امیدوارم تاثیری در بهبود نمره بچه ها مخصوصا در قسمت lexical resource داشته باشد. همچنین برای بالا بردن دایره لغات آکادمیک خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد میکنیم.