[player id=21196]

چگونه در 21 روز سرنوشت خود و آیلتس تان را تغییر دهید؟

به عادت های بد خود پایان دهید !

امروز می خواهم درباره ی قانون 21 روز برایتان چند خطی بنویسم. آیا واقعا فقط با انجام دادم یک کار، آن هم به اندزه 21 روز می شود آن کار را به صورت عادت نهادینه کرد؟ واقعا چند روز یا چند ماه طول می کشد تا یک کار تبدیل به یک عادت شود؟ مثلا چند روز طول می کشد تا شاگردی، عادت به نشستن و خواندن منظم برای دوره آموزشی آیلتس خود کند؟ چند روز طول می کشد کسی جویدن ناخن را ترک کند؟ و مثال هایی از این دست!

ترک عادات برای آیلتس

مکسول مالتز

بگذارید در ابتدا با یک داستان از اولین کسی که قانون 21 روز را کشف کردم مقاله را شروع کنم و بعدش کمی علمی تر به قضیه نگاهی بیندازیم.

آقای مکسول مالتز یک جراح پلاستیک بود در سالهای 1950. او یک الگوی رفتاری تقریبا شبیه را در مریض های خودش کشف کرد. او فهمید که وقتی تغییری را در چهره ی مریض هایش ایجاد می کند، مثل عمل بینی مثلا، 21 روز یا تقریبا سه هفته طول می کشه تا مریض به ظاهر جدید خودش عادت کند. درباره ی phantom limb یا اعضای قطع شده هم همینگونه بود. معمولا وقتی دست شخصی قطع می شد، تا سه هفته باز هم شخص فکر می کرد صاحب آن عضو قطع شده است.

مکسول مالتز و ایلتس

این داستانها آقای مالتز را بر آن داشت که به عادت های خودش بیشتر دقت کند. او در یکی از مقالاتش نوشته:

.These and many other commonly observed phenomena tend to show that it requires a minimum of 21 days for an old image to dissolve and a new one to appear

به صورت خلاصه یعنی اینکه به نظر آقای مالتز حداقل 21 روز طول می کشد تا عادت کهنه ای از بین برود و عادت جدیدی جای آن را بگیرد. و 21 روز طول می کشد تا انسان به کار جدید عادت کند.

مثلا اگر قرار است شاگردی، دوره آیلتس خود را آغاز کند، 21 روز ( بگفته ی دکتر مالتز) طول می کشد تا او عادت به نشستن و درس خواندن منظم بکند. و اگر این دوره ی زمانی را دوام بیاورد، این عادت در او نهادینه خواهد شد و احتمالا ظرف چند ماه، به بهترین نمره آیلتس خواهد رسید.

مشکلات!

در 1960 دکتر مالتز این ایده ی خود را در کتاب psycho cybernetics  به چاپ رساند که کتاب موفقی شد و بیشتر از 30 میلیون کپی فروخت.

مکسول مالتز و ایلتس

و دقیقا اینجا، شروع مشکلات بود.

چندین و چند سخنران موفقیت مثل تونی رابینز و برایان تریسی این ایده را برداشتند و عمومی سازی کردند. آن ها باور داشتند که در 21 روز میشود به عادات جدید رسید و یک لایف استایل جدید را شروع کرد. اما آن ها به یک کلمه در جمله ی دکتر مالتز دقت نکرده بودند. کلمه ی مینیموم یا حداقل.

گروهی از روانشناس های دانشگاه لندن به سرپرستی  خانوم دکتر فیلیپا لالی تصمیم گرفتند عادت های 96 نفر را در بازه ی زمانی 12 هفته بررسی کنند. بعضی از شرکت کننده ها عادت های ساده ای مثل آب خوردن هنگام ناهار یا بعضی دیگر دویدن روزانه به مدت 15 دقیقه را در دستور کار خود قرار دادند. جالب اینجاست که در بین شرکت کنندگان حداقل ده نفر عادت زبان جدید شروع کردن را به عنوان عادت آزمایشی خود برگزیده بودند. و نتیجه ی کار خیلی با 21 روز فاصله داشت.

ترک عادات برای آیلتس

بازه ی زمانی میانگین برای تثبیت عادت های هرچند ساده بین این افراد 66 روز بود. حدود 2 ماه. این میانگین زمانی بود که افراد شرکت کننده در تحقیق، توانسته بودند عادات خودشان را تثبیت کنند. بنابراین اگر به صورت میانگین بخواهیم نظر بدهیم، حدودا دو ماه طول می کشد تا یک رفتار تبدیل به یک عادت بشود. نه 21 روز ! یعنی اگر می خواهید به خواندن آیلتس ، به نجویدن ناخن و هر کار دیگری عادت کنید، باید حداقل دو ماه در این رابطه صبوری کنید.

بگذارید یک نتیجه ی ساده بگیریم. بیایید اصلا بگوییم دوماه لازم است تا آدم به یک برنامه عادت کند. قبول. خب از همین فردا بسم الله این دو ماه را می گوییم. از فردا تصمیم میگیریم دو ماه سیگار نکشیم تا این عادت بد تمام شود و برود پی کارش.

از همین فردا تصمیم میگیریم دو ماه صبح ها زودتر پا شویم. یا شب ها یک صفحه قبل خوابمان کتاب بخوانیم. یا هر کار دیگه که مدت هاست دوست داشتیم انجام بدهیم را تبدیل به عادتمان می کنیم.

یکی از شاگردان خوب من هفته پیش می گفت که به پیشنهاد من بابت دو ماه تمرین و تکرار عمل کرده است و اکنون که در وسط دوره آیلتس خود قرار دارد، به خوبی می تواند از پس بیشترین ساعات مطالعه بر بیاید و حسابی پکیج آیلتس خودش را بخوبی پیش می برد.

برای من که استاد آیلتس ام و تقریبا هر روزم را با شاگردان آیلتس سر می کنم، خیلی دیدم شاگردهایی این چنین که بسم الله سفت گفتند و دو ماه پای آن ایستادند و بهترین نتیجه ها را گرفتند.

ترک عادات برای آیلتس

چه عادتی مدت هاست که روی مخ تان راه می رود؟ چه کاری را دوست دارید شروع کنید و نکرده اید؟ آیا برای آیلتس خود هنوز برنامه ی درستی ندارید؟ چه عادت بدی را می خواستید ترک کنید و نتوانسته اید؟ بیایید از فردا تصمیم بگیرید استارت بزنید و دوماه، فقط دوماه پای آن بایستید.

من که می خواهم از فردا، عادت دویدن را در خودم نهادینه کنم. گزارش این عادتم را در مقالات و پادکست های بعدی سایت به شما هم  خواهم داد. اجالتا، پادکست مرا درباره ی قانون 21 روز از دست ندهید. به شدت توصیه می شود!