قبل از اینکه بدونیم آزمون دولینگو چیه، باید بدونیم که پر دانلود ترین اپلیکیشن آموزشی دنیا، با بیش از سیصد میلیون دانلود، اپلیکیشن آموزش زبان دولینگو هست. یعنی چی؟ یعنی دولینگو در ابتدا یک اپلیکیشن آموزش زبانه، و چند سالیه که وارد بحث آزمون زبان هم شده.

وقتی‌که کرونا شایع شد، آزمون‌های بین‌المللی مثل آیلتس و … ، کم‌وبیش تق و لق شدند. این بهترین فرصت واسه دولینگو بود. حالا این آزمون، از طرف اکثر سفارت‌ها و دانشگاه‌ها موردقبول و به خاطر ارزونی و راحتیش ، خیلی می‌تونه گزینه خوبی برای ما ایرانی ها باشه!

هر زمان و هرجایی که باشی، به‌شرط داشتن یه لپ‌تاپ ( یا کامپیوتر رومیزی + وب‌کم ) می تونی توی این آزمون شرکت کنی. یه خبر خوب بدم؟ از طریق همین کارت های خودمون هم می تونی هزینه رو پرداخت کنی که در ادامه بهت می گم چجوری!

کل زمان آزمون ، کمتر از یک ساعت طول می کشه و 48 ساعت بعد هم جوابش ایمیل می شه بهت. توی خود ایمیلی که بهت می شه ، یک ساز و کار باحالی وجود داره که می تونی اون ایمیل رو مستقیم بفرستی به هر دانشگاهی که می خوای. محدودیت تعداد ارسال هم نداره.

پس ، ما با یک امتحان امروزی و باحال طرفیم که خیلی هم کار باهاش آسونه. یه جوری مثل همین بسته های آموزشی خودمون توی موسسه آیلتس کپسول !

چرا باید آزمون دولینگو بدیم؟

دلیل اولش اینه که در دسترس و راحته. پشت سیستمت می شینی و هر ساعت از شبانه روز که خواستی آزمون میدی. نیاز نیست کار و بارت رو مثل آزمون آیلتس تعطیل کنی و بری آزمون بدی. دلیل دومش اینکه یک سوم قیمت آیلسته. یعنی ارزون تره. 49 دلاره. دلیل سومش اینکه نتیجه ش خیلی زودتر میاد. آیلتس سیزده روزه میاد و این 48 ساعته!

آیا موسسات و سفارت‌ها و دانشگاه‌های معتبر هم قبولش دارن؟

https://englishtest.duolingo.com/institutions

در این لینک می تونید لیست دانشگاه‌هایی که با این مدرک کار می کنند رو ببینید. بالاش قسمت سرچ داره. مثلا میزنید Canada و میبینید که 150 دانشگاه ( یعنی تقریبا همه دانشگاه‌های کانادا ) با این آزمون کار می کنند. یعنی قبولش دارن.

آزمون دولینگو

نحوه ثبت نام در آزمون چجوریه؟ چجوری پول رو بریزیم؟

بچه ها سایت iranduoloingo.com که البته ربطی هم به من نداره و پولش هم توی جیب من نمیره ، کار رو براتون راحت کرده و با کمی دریافت کارمزد ، پول ثبت نام رو به صورت ریالی ازتون می گیره و ثبت نامتون تکمیل میشه. حتما برید سایتش خیلی راحت می تونید واریز کنید.

نحوه ثبت نام در آزمون ماک :

خیلی راحت و رایگان ، توی خود سایت دولینگو ، می تونید هر تعداد که خواستید آزمون شبیه سازی شده یا ماک بدید. خودشون بهش می گن practice test .

https://englishtest.duolingo.com/quick

توی این آدرس ، براحتی و در فقط پانزده دقیقه می تونید آزمون رو انجام بدید و یه تخمین از سطح نمره بهتون میده بلافاصله پس از اتمام آزمون.

آزمون دولینگو

موارد لازم برای شرکت در آزمون دولینگو :

شما باید پاسپورت داشته باشید ، چون توی اول آزمون ، اونو باید بگیرید رو به دوربین. خود سایت دولینگو می گه یک کارت شناسایی ملی ، ولی چون باید انگلیسی باشه ، بهتره از همون پاسپورت استفاده کنید.

یک اتاق روشن و بدون ِ سایر افراد هم باید داشته باشید. یعنی چی؟ یعنی کسی نیاد و بره وسط آزمون. کوچکترین حرکتی بکنه چشمتون یا صدایی غیر از شما بیاد ، آزمونتون باطل میشه.

و یک ساعت زمان می خواید. که آزمون رو انجام بدید.

کامپیوترتون باید وبکم داشته باشه. اگه لپ‌تاپ دارید اوکیه.

اینترنتتون هم سرعت معقولی داشته باشه. که معمولا بد نیس سرعتمون در حد این آزمون.

باید ها و نباید های آزمون دولینگو:

نباید از هدفون یا هندزفری یا هرگونه چیزی که گوش هاتون رو پنهان کنه استفاده کنید. یعنی حتی اگر حجاب هم دارید ، باید گوش هاتون پیدا باشه. بیشتر به این خاطر که مطمین شن کسی توی گوشتون حرف نمیزنه.

آزمون دولینگو

قبل از شروع آزمون دولینگو یک sound check ریز هم انجام می دن تا مقدار صدا رو اونجوری که دوست دارید تنظیم کنید.

آزمون دولینگو

میکروفونتونم چک می کنن که خوب صدا رو ضبط کنه .

آزمون دولینگو

معمولا همون میکروفن های لپ‌تاپ اوکیه. اگر هم یک درصد کار نداد ، یک هندزفری رو به قسمت میکروفن لپ‌تاپ وسط کنید ولی نذارید توی گوشتون ، بزاریدش روی میز بغل لپ‌تاپ. خودش صدا رو میکشه.

توی قسمت بعدی ازتون می خواد که یک عکس از خودتون بگیرید. برای اینه که با این چهره شناسایی بشید در طول آزمون.

آزمون دولینگو

سپس ازتون می خواد که اطلاعات شخصیتون رو وارد کنید. سال تولد و اسم و … .

آزمون دولینگو

سپس باید نوع کارت شناسایی تون رو انتخاب کنید.

آزمون دولینگو

اگه پاسپورت دارید احتمالا بهترین گزینه برای ما ایرانیا پاسپورته که انگلیسی نوشته اطلاعاتمونو.

و در نهایت ، یک عکس هم از پاسپورتتون دقیقا رو به دوربین باید بگیرید. یا اگه از کارت دیگه ای استفاده می کنید ، از پشت و جلوش عکس بگیرید.

آزمون دولینگو

بعد اطلاعات روی عکس که کامل و خوانا افتاده رو با اطلاعاتی که از خودتون نوشتید براتون میاره ، و میگه آقاجان اینا با هم تطبیق داره دیگه. که شما تایید می کنی که داره.

آزمون دولینگو

نکات مهم آزمون دولینگو:

  • باید همش نگاهتون مستقیم و به مانیتور باشه. نباید سرتون رو بچرخونید.
  • باید گوشاتون پیدا باشه.
  • وقتی آزمون شروع می شه ، محیط آزمون full screen یا تمام صفحه است. یعنی شما نمی تونید minimize کنید و مثلا برید توی دیکشنری. کلا نمی تونید از محیط آزمون حتی یک ثانیه هم بیاید بیرون.
  • نباید غیر از اون جاهایی که بهتون می گه حرف بزنید ، حرف بزنید.
  • هیچ کس غیر از شما نباید توی اتاق باشه.
  • موبایل یا مداد و کاغذ نباید نزدیکتون باشه. به عبارتی ، خودتونید و خدای خودتون !
  • دوربینتون و میکروفونتون اول آزمون توسط خود آزمون روشن میشه و تا آخر روشن میمونه. نباید خاموش بشن. در طول آزمون شما از طریق وبکم دیده می شید و صداها از طریق میکروفون گرفته میشه.
آیا آزمون دولینگو ما رو کامپیوتر صحیح می کنه یا انسان؟

کل آزمون رو یک انسان (مصحح ) می بینه و دقیق صحیح می کنه.

آزمون چند دقیقه طول می کشه؟

بین 25 تا 35 دقیقه. ولی با عکس گرفتن قبل و این داستانا حدود یک ساعت میشه.

نحوه نمره دهی چجوریه؟

آزمون قبل از سال 2019 ، از صفر تا صد نمره دهی میشه. الان از 0 تا 160 هست. یعنی شما نمره ای بین صفر تا 160 میگیرید. به عکس زیر دقت کنید تا ببینید نمره دهی چجوریه.

آزمون دولینگو

حالا بیایم برای درک بهترِ این نمره ها ، با آیلتس مقایسشون کنیم. مثلا نمره 95 تا 100 توی دولینگو برابر با آیلتس 6 هست. یعنی اگه وکیلتون گفته برای فلان دانشگاه باید آیلتس 6 بیارید ، می تونید جاش دولینگوی 95 بیارید.

آیلتس 6.5 برابر با دولینگوی 105 تا 110 هست. برای دیدن بهتر نمره بندی ها و مقایسشون با ایلتش و تافل به لینک زیر برید یا عکس زیر رو ببینید :

https://englishtest.duolingo.com/scores

آزمون دولینگو

پس ، آقاجان، طبق این تصویر ، اگه 136 بشه نمره دولینگوتون ، یعنی آیلتس 8 انگار گرفتید .

چجور سوالاتی میاد؟

بهترین راه ، اینه که برید یه آزمون تمرینی رایگانشو توی 15 دقیقه بزنید تا ببینید. اما در کل اینو بدونید که شاکله آزمون به دو قسمت کلی تقسیم میشه. یکی اینکه یه سری سوال بر اساس چهار مهارت میاد . مثل اینکه جاهای خالی رو در جملات پر کنید. یا ، یه جمله رو بشنوید و تایپ کنید. یا ، یک عکس ببینید و درباره ش حرف بزنید.

اما بخش باحال، در انتهای کار هست که دوربین میفته روی صورتتون و خودتون رو توی صفحه می بینید. بهتون دو تا سوال می دن که یکیشون می تونید انتخاب کنید و باید دو سه دقیقه درباره ش حرف بزنید. که بخش خیلی جدی ای هست. همچنین ، یه رایتینگ مفصل هم توی پنج شش دقیقه در آخرین بخش ازتون می خوان. که باز اونم جدیه.

حالا ما ریز به ریز این موارد رو کلی با هم قراره تمرین کنیم. پس نگران نباشید.