متاسفانه در ماه گذشته ویروس جدیدی تحت عنوان ویروس کرونا جدید از چین به سراسر دنیا شیوع پیدا کرده است. با توجه به قدرت شیوع و میزان پراکندگی این ویروس در سراسر دنیا احتمال شیوع این بیماری در کشور ما نیز کم نیست. بهتر است اخبار روزانه این بیماری را از سایت های معتبر چک کنیم و اقدامات ایمنی را در این روز ها رعایت کنیم تا خدای ناخواسته به این بیماری دچار نشویم. از سوی دیگر خواندن اخبار در سایت های انگلیسی زبان کمک بسزایی به افزایش دایره لغات شما میکند، همچنین قدرت ریدینگ زبان شما را بالا میبرد. بهتر است از این فرصت استفاده کنید و دو نشان را با یک تیر بزنید تا هم به بیماری دچار نشوید هم در آزمون ریدینگ آیلتس بترکانید!

متن زیر از سایت رسمی بهداشت جهانی ترجمه شده تا یک نمونه از ترجمه اخبار را مطالعه کنید. توصیه میکنیم متن انگلیسی اصلی این مقاله را که لینک آنها در انتهای مقاله ذکر شده را یک بار دیگر مطالعه کنید. همچنین یک ویدیو از سایت رسمی بهداشت جهانی در رابطه با ویروس کرونا ضمیمه این مقاله شده تا علاوه بر همه اینها لیسنینگ را هم تقویت کنید.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا یک خانواده بزرگ ویروس است که هم در حیوانات و هم در انسان یافت می شود. بعضي از افراد آلوده به اين بيماري ها از سرماخوردگي گرفته تا بيماري هاي شديد مانند سندرم تنفسي خاورميانه (MERS) و سندرم شديد تنفسي حاد (SARS) شناخته مي شوند.

ویروس کرونا جدید چیست؟

ویروس کرونا جدید نوعی از کرونا است که قبلاً در انسان مشاهده نشده بود. ویروس کرونا جدید که اکنون 2019-nCoV نامیده می شود، در دسامبر 2019 که شیوع آن در ووهان چین گزارش شد. آنچه به عنوان ویروس راز آلود در ووهان چین آغاز شد، اکنون بیش از 250 نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را در سراسر جهان آلوده کرده است. اکثر اشخاص غیر چینی که به این ویروس آلوده شده اند به ووهان چین سفر کرده بودند. در نهایت مقامات اعلام کردند اولین انتقال ویروس از فرد به شخص دیگر در ایالات متحده اتفاق افتاده است.

ویروس کرونا جدید چقدر خطرناک است؟

مانند سایر بیماری های تنفسی، عفونت همراه با ویروس کرونا جدید در ابتدا می تواند باعث علائم خفیفی از جمله آبریزش بینی، گلو درد، سرفه و تب شود. این علائم برای برخی از افراد شدیدتر است و می تواند منجر به ذات الریه یا مشکلات تنفسی شود. در برخی موارد، این بیماری می تواند کشنده باشد. افراد مسن و افراد با شرایط پزشکی خاص (مانند دیابت و بیماری های قلبی) به نظر می رسد در معرض ابتلا به بیماری ویروس به شدت آسیب پذیر هستند.

درمان کرونا ویروس جدید COVID 2019

محققان تایلندی توانستند با ترکیب داروی درمان ایدز و داروی گریپ که برای درمان بیماری سندرم خاورمیانه MERS استفاده می‌شود بیماری کرونا ویروس جدید COVID 2019 را درمان کنند.

به نقل از روزنامه south china morning post دریکی از بیمارستان‌های بانکوک به نام «راچاویتی» محققان توانستند بیمار چینی 71 ساله را که مبتلابه کرونا ویروس جدید COVID 2019 شده بود، با استفاده از داروهای ضد گریپ «اوسلتامیویر» که برای درمان سندروم  MERS خاورمیانه مورداستفاده قرار می‌گیرد و داروی «لوپیناویر/ریتوناویر» که برای درمان ایدز مصرف می‌شود، معالجه کنند. تست‌های آزمایشگاهی که پس از 48 ساعت روی بیمار انجام شد نشان داد که کروناویروس عقب‌نشینی کرده و حال بیمار رو به بهبود است.

در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی و سازمان بهداشت تایلند منتظر نتایج مکمل تحقیقات هستند تا نتایج دریافتی را مورد تائید قرار بدهند. درمجموع ابتلا 19 نفر در تایلند به کرونا ویروس جدید COVID 2019 تائید شده است که 8 نفر آن‌ها درمان شده‌اند. همچنین 382 نفر دیگر مشکوک به بیماری هستند که در قرنطینه بسر می‌برند.

ویروس کرونا 2019 در ایران

طی روزهای گذشته خبر ورود ویروس کرونا جدید به ایران و درگذشت پنج‌تن از هم‌میهن‌هایمان در خبرگزاری‌ها پخش شد. ابتدا این ویروس در شهر قم گزارش شد که متأسفانه جان دو نفر را در این شهر گرفت. گمان می‌شود ورود اولیه این ویروس توسط کارکنان چینی که در شهر قم مشغول به کار بوده‌اند صورت گرفته است. در مورد محل دقیق کار آن‌ها و علت اجازه ورود آن‌ها به کشور اطلاعات دقیق‌تری در دسترس نیست. هم‌اکنون در زمان نگارش این مقاله ابتلای 5823 نفر از هم میهن هایمان به کرونا ویروس جدید گزارش‌شده است. توصیه می‌شود کارهای ایمنی و بهداشتی ذکرشده در انتهای این مقاله را به‌دقت رعایت کنید و در صورت مشاهده علائم بیماری به‌سرعت با اورژانس پزشکی ۱۱۵ تماس بگیرید

ویروس کرونا جدید چقدر خارج از بدن زنده می ماند؟

طبق مطالعات انجام‌شده این ویروس روی سطوح مختلف بین چهار تا پنج روز زنده می‌ماند. در برخی موارد نادر حتی مشاهده‌شده که این ویروس تا 9 روز روس سطح در دمای معمولی اتاق زنده مانده است. مشاهدات حاکی از آن است که محیط‌های مرطوب طول عمر این ویروس را افزایش می‌دهند. استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های ساده می‌تواند ویروس را از بین ببرد و باعث می‌شود دیگر امکان انتقال بیماری وجود نداشته باشد.

اقدامات اساسی حفاظتی اساسی در برابر ویروس کرونا جدید:

  • مرتب دستان خود را بشویید

دست های خود را مرتب با دستمال مرطوب الکلی یا صابون و آب بشویید.

علت: در صورت وجود ویروس روی دست ها تمیز کردن آنها با دستمال مرطوب الکلی یا صابون و آب، ویروس را می کشد.

کرونا

  • بهداشت تنفس را تمرین کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید، بلافاصله دستمال را درون سطل زباله درب دار انداخته و دستان خود را با آب و صابون یا دستمال مرطوب الکلی تمیز کنید. در صورت همراه نداشتن دستمال هنگام سرفه دهان خود را با آستین لباس خود بپوشانید.

علت: پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کند. اگر روی دستان خود عطسه یا سرفه کنید، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید.

کرونا

  • فاصله خود را با افراد حفظ کنید

حداقل 1 متر از افراد دیگر فاصله بگیرید، به ویژه افرادی که سرفه می کنند، عطسه می کنند و یا تب دارند.

علت: وقتی شخصی به بیماری تنفسی آلوده است ، مانند ویروس کرونا جدید، سرفه یا عطسه، قطرات کوچک حاوی ویروس را در هوای اطراف پخش می کند. اگر خیلی نزدیک باشید، ویروس پخش شده را تنفس میکنید.

کرونا

  • به چشم، بینی و دهان خود دست نزنید

علت: در طول روز دست ها با بسیاری از سطوح آلوده به ویروس تماس پیدا می کند. اگر با دستان آلوده چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید، ویروس را از  این سطوح به خود انتقال دهید.

  • اگر تب، سرفه و یا مشکل تنفسی دارید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید

اگر به منطقه ای در چین یا جای دیگری که ویروس کرونا جدید گزارش شده است سفر کرده اید، یا اگر با کسی که به این مناطق سفر کرده و دارای علائم تنفسی است در ارتباط بوده اید، به پزشک مراجعه کرده و این موضوع را با اون در میان بگذارید.

علت: زمانی که تب، سرفه و یا مشکل تنفسی دارید، لازم است سریعاً به پزشک مراجعه کنید. زیرا این ممکن است به دلیل این امر عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگری باشد. علائم تنفسی همراه با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به افرادی که با آنها در ارتباط بوده اید و مکان هایی که رفته اید ویروس کرونا جدید میتواند یکی از این علت ها باشد.

  • اگر علائم تنفسی خفیف دارید تا بهبودی کامل در منزل بمانید

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به چین یا کشور هایی که ویروس کرونا جدید در آنها گزارش نشده ندارید، بهداشت تنفس و دست را با دقت انجام دهید و در صورت امکان تا بهبودی کامل در منزل بمانید.

  • به عنوان یک احتیاط عمومی ، هنگام بازدید از بازارهای حیوانات زنده، بازارهای شیلات یا بازار محصولات حیوانی، اقدامات بهداشت عمومی را رعایت کنید.

تا حد امکان از رفتن به این مکان ها خودداری کنید. در صورت لزوم، از شستن منظم دست ها با صابون و آب پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید. و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال ، گربه های ولگرد و سگ، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت خودداری کنید. از تماس با زباله های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا دیوار مغازه ها و امکانات بازار خودداری کنید.

  • از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیمه پخته شده خودداری کنید

گوشت ، شیر یا دیگر فرآورده های حیوانی را با احتیاط خریداری و مصرف کنید تا از آلودگی احتمالی در امان باشید. محصولات حیوانی را به خوبی بپزید و از مصرف خام آنها خودداری کنید.

کرونا

نسخه ترجمه شده ویدئو:

منبع : سازمان بهداشت جهانی