چرا رایتینگ آیلتس در این حد فاجعه بار است؟

2 راهکار مهم برای حل مشکلات رایتینگ آیلتس!

 

این روزها، تنها مشکل همه شرکت کنندگان آزمون آیلتس امتحان رایتینگ آیلتس است که بتازگی در ایران تصحیح نمی شود و همین موضوع باعث کاهش چشمگیر نمرات شرکت کنندگان آیلتس شده است.

ما در سایت آیلتس کپسول ، مدت هاست که بر مشکلات رایتینگ آیلتس چیره شده ایم اما قبل از بیان راهکارهایمان بگذارید داستان یکی از استادهای آیلتس استرالیایی را برایتان تعریف کنم که حتی خود او، با اینکه زبان مادری اش انگلیسی است ، در آزمون رایتینگ آیلتس بتازگی نتیجه فاجعه باری داشته است.

برویم سراغ داستان آقای MERLO  JAY  از سایت www.e2language.com .

مشکلات رایتینگ آیلتس

مشکلات رایتینگ آیلتس

 

اسم من “جی” است و در یک کشور انگلیسی زبان به دنیا آمده و بزرگ شده ام و حدودا 10 سال است که مشغول تدریس زبان هستم. من همواره عاشق زبان درس دادن بودم و حتی در دانشگاه هم ادبیات انگلیسی خواندم. برخی از وبینارهای IELTS و PTE من بیش از 10000 بیننده دارد و همواره از من به عنوان موسس یک وبسایت معروف آیلتس و استاد خوب آیلتس یاد می شود.

 

فاجعه در آزمون رایتینگ آیلتس !

 

بر خلاف این همه سابقه در تدریس آیلتس ، من بتازگی در آزمون آیلتس و در بخش رایتینگ ، حسابی گند زدم و خودم با دیدن نتیجه ، شوکه بودم. نتیجه رایتینگ من 6.5 شد!

ممم.. عجیب به نظر می رسید. یعنی کجای آزمون را خراب کرده بودم؟ مشکلات رایتینگ آیلتس من کجا بودند؟

چگونه آزمون رایتینگ آیلتس اعتماد به نفس مرا تحت تاثیر قرار داد؟

پس از گرفتن نتیجه ، اعتماد به نفس من ( مخصوصا به عنوان استاد آیلتس ) به شدت کاهش پیدا کرده بود. وقتی خودم را جای زبان آموزان غیر انگلیسی زبان می گذاشتم ، استرس ام بیشتر می شد چرا که پیش خودم فکر می کردم آن ها چگونه می خواهند از سد این آزمون بسیار سخت رایتینگ در آیلتس بر بیایند؟ آیا آنها نیز مانند من مشکلات رایتینگ آیلتس گریبانشان را خواهد گرفت؟

من همه موارد نمره دهی آزمون را به خوبی می دانستم. می دانستم که lexical resource یا دایره واژگان اهمیت دارد و به عنوان استاد زبان ، بهترین سعی خودم را کرده بودم. Grammar را دقیق پیش برده بودم و از کلمات ربط خوب استفاده کرده بودم.

پس مشکلات رایتینگ آیلتس من کجا بود؟

مشکلات رایتینگ آیلتس

مشکلات رایتینگ آیلتس

یک ) تعداد کلمات من در رایتینگ کم بود!

از آنجایی که به عنوان استاد آیلتس اعتماد به نفس زیادی داشتم، در انتهای نوشتن ، حواسم به تعداد کلماتی که نوشتم نبود. فکر می کردم 250 کلمه نوشته ام اما در اصل ، حدود 60 کلمه کم داشتم و خیلی دیر فهمیدم که دیگر کار از کار گذشته بود.

نکته : هرگز! هرگز ! زیر 250 کلمه ننویسید!

دو) دست خط من ، کمی تا قسمتی ناخوانا بود !

باز هم بخاطر استاد بودن ، کمی تند تند نوشته بودم که باعث شده بود دست خط ناخوانایی پیدا کنم.

این ها ، نوشته های jay  بود از سایت e2language که برایتان به این مقاله آوردم تا بدانید که حتی اساتید انگلیسی زبان آیلتس هم ممکن است مشکلات رایتینگ آیلتس پگریبان گیرشان شود  و 7 نگیرند!

اما برایتان چند نکته دیگر هم دارم. توجه کنید که رعایت این نکات می تواند حسابی حال رایتینگتان را خوب کند!

نکته اول: خیلی خودمانی ننویسید!

برخی از شاگردانم هنوز به لحن رسمی رایتینگ نرسیده اند. یعنی، دقیقا همانگونه که حرف می زنند ، می نویسند! از لغاتی مانند stuff یا things استفاده می کنند. شکسته مانند don’t می نویسند و … .

نکته دوم: و مهمتر اینکه، خیلی هم رسمی ننویسید!

برخی از اساتید آیلتس به غلط بچه هایشان را با لغات آکادمیک مسموم و overdose می کنند. انقدر به آن ها لغت خفن می چپانند که شاگرد بیچاره حرف زدن معمولی و نگارش نرمال هم یادش می رود. از این رو IELTS EXAMINER های خوب ، معمولا این نکته را درک کرده و نمره task response را از بچه ها کم می کنند.

بجای لغت باران کردن متن ، کم غلط و نرمال بنویسید و به سوال ، واقعا پاسخ دهید!

و اما اکنون به عنوان حسن ختام ، به بخش هایی از صحبت های jay در مورد مشکلات رایتینگ آیلتس به عنوان نتیجه گیری این مقاله دقت کنید:

Listen: if you scored poorly on the IELTS writing test, then don’t feel bad about it. ‘It happens to the best of us’ as they say. Pick yourself up, dust yourself off and try again. But before you try again, come and speak to us about what we can do to help you out. The IELTS is an incredibly complex and challenging test. Language is a complex and challenging phenomenon! While we have our cracks, that is where our light gets in. As far as I know, we are the only organisation that requires its teachers to take these tests. We are real where others are not.