حواستان به حقه‌های لیسنینگ باشد!

حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ 

بسیار پیش می‌آید که گوینده‌ای در لیسنینگ آیلتس، چیزی می‌گوید و سپس خودش را اصلاح می‌کند. یکی از مهم‌ترین distractor های آیلتس، یا همان حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ، “اصلاح کردن” یا self-correction توسط گوینده لیسنینگ است.

مثال‌هایی برایتان آماده کرده‌ام از یکی از سؤالات واقعی آزمون آیلتس از کتاب‌های کمبریج.

مثال اول حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ:

در این مثال، یک بانو سعی در رزرو کردن سفری به شهر Milton دارد. شما باید در جای خالی فاصله بین فرودگاه را شهر Milton را بنویسید.

در عکس زیر عکسی از متن لیسنینگ برایتان گذاشته‌ام تا با زحمت کمتری به ادامه بحث برسیم:

حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ

همان‌گونه که می‌بینید در ابتدا خیال خواهید کرد که این فاصله 150 مایل است؛ اما وقتی دقیق‌تر گوش می‌دهید می‌بینید که فاصله 147 مایل است و باید 147 مایل را در جای خالی بنویسید.

حالا بیایید باهم این نکته را روی مثال واقعی دیگری تمرین کنیم:

مثال دوم:

این مثال هم ادامه همان مثال بالاست. حالا همان بانو قصد دارد ماشینی کرایه کند. ببینید که تاریخ رزرو را باید چگونه بنویسید:

حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ

 

بازهم ابتدا سریعاً قلم را روی کاغذ گذاشته و 16 اکتبر را به‌عنوان جواب خواهید نوشت. حال‌آنکه باکمی صبر می‌بینید که جواب در اصل 17 اکتبر است. حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ در اینجا به وضوح مشخص هستند

مثال سوم:

در مثال سوم، یک مسئول بنگاه کارگزینی می‌خواهد برای دانش‌آموزی یک شغل نیمه‌وقت دست‌وپا کند. به‌عکس زیر که برایتان آماده کرده‌ام دقت کنید:

 

حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ

در ابتدا فریب حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ را می‌خورید که مکان موردنظر computer lab است اما پس از چند ثانیه می‌فهمید که جواب library است.

و اما مثال آخر از ادامه‌ی همین مثال. مسئول کارگزینی می‌خواهد شماره اتاق دانشجو را بپرسد.

 

حواس پرت کننده‌ های لیسنینگ

 

پس می‌بینید که شماره اتاق 659 است و نه 569.

حواس پرت کننده‌های لیسنینگ

 

نتیجه‌گیری اول:

اگرچه همیشه گفته‌ام که باید در آزمون لیسنینگ آیلتس یوزپلنگ باشید، اما گاهی اوقات باید آمادگی تغییر دادن جواب خود را نیز داشته باشید چراکه ظاهراً گوینده‌های لیسنینگ نیز گاهی خودشان را اصلاح می‌کنند!

 

نتیجه‌گیری دوم:

به خدا حیف است وقتی مهارت کافی در لیسنینگ آیلتس را به دست آورده‌اید، در دام حواس­پرت کننده‌های لیسنینگ بیفتید و نمره لازم را از دست بدهید. گاهی تنها و تنها یک سال درست را پاسخ دادن می‌تواند نیم نمره به نمره آیلتس شما اضافه کند. دست بجنبانید و تمرکز خود را از دست ندهید!