[player id=21198]

آیا به تعویق انداختن، آینده آیلتس شما را به خطر انداخته است؟

7 راهکار برای اینکه کلاس آیلتس خود را در منزل استارت بزنید!

شما دارید یکی دیگر از سری مقاله های آیلتس و موفقیت را می خوانید و امروز می خواهیم با هم درباره ی Procrastination یا به تعویق انداختن، خصوصا در مورد شروع دوره آیلتس صحبت کنیم.

به تعویق انداختن در آیلتس

نمی شود درباره به تعویق انداختن صحبت کرد و از سندرم شنبه صحبت نکرد. بشر معمولا عادت دارد که رژیمش را از شنبه شروع کند. درس خواندنش برای کنکور را از شنبه استارت بزند. کلاس آیلتس اش را از شنبه بعد با قدرت شروع کند.  و خیلی کارهای دیگه. اما این شنبه ها می آیند و می گذرند و نه رژیمی شروع می شود نه کنکوری قبول و نه آموزش آیلتس ای آغاز!

دلیل اصلی به تعویق انداختن، بر طبق مقاله ی مجله ی فوربس درباره پروکرستینیشن، ترس است! ترس از ابتدای تکامل انسان، مسوول حفظ سلامت و حیاتش بوده است. بنابراین معمولا در برابر انجام تجربه های جدید، بیشتر وقت ها آدم ها از خودشان ترس نشان می دهند و اینجا ترس یک مکانیزم دفاعی برای سلامت انسان هاست. مغز، تفاوت یک شکار خطرناک، یک جنگ تن به تن و آغاز دوره آیلتس را از هم به راحتی تمییز نمی دهد و در هر سه مورد، در ابتدا و به صورت پیش فرض، برای خودش احتیاط را در دستور کار قرار می دهد.

و جالب اینجاست که شروع نکردن امور، به تعویق انداختن و گذشت روزها و زمان، نه تنها این ترس را کم نمی کند، بلکه آن را بزرگتر هم می کند. بنابراین، روزها و سال ها می گذرد و شاگردان، هنوز هم که هنوز است آموزش آیلتس خود را شروع نکرده اند. رژیم لاغری خود را استارت نزده و در کنکور، تک رقمی نشده اند.

فیلسوف معروف آمریکایی ویلیام جیمز ، برادر هنری جیمز نویسنده ی معروف ، جمله ی زیبایی داره که می گه :

به تعویق انداختن در آیلتس

یعنی هیچ چیزی به اندازه ی یک هدف کامل نشده ، خسته کننده نیست. و چه بسیارند شاگردان آیلتس، که بخاطر نگرفتن نمره و تمام نشدن پروژه ی آیلتس در ذهن و زندگی آن ها، رنج بسیار می کشند.

7 راهکار برای مبارزه با به تعویق انداختن و شروع هر هدفی که دارید:

بیایید به چند راهکار برای مبارزه با به تعویق انداختن بپردازیم:

1-هدفتان را ، مثلا شروع کردن آیلتس را، روی کاغذ بنویسید و برایش ددلاین تعیین کنید.. مثلا بگویید:

“می خوام تا پنج ماه دیگه ایلتس بگیرم.!”

یا هر هدف دیگری که دارید. نوشتن هدف به قدری مهم است که من می گویم اگر هدفتان را ننویسید، درواقع هدفی ندارید.

2- آینده ای که می خواهید را تصور کنید. خودتان را ببینید که دارید کامل به زبان انگلیسی صحبت می کنید. یا خانه ای که دوست داشتید را خریده اید. یا سوار ماشینی هستید که دلتان می خواهد.

3- هدفتان را خرد کنید. مثلا به جای گفتن اینکه می خواهید پنج ماه دیگر آیلتس بگیرید حتی بهتر است بگویید می خواهم هفته ی دیگربرای دریافت پکیج آیلتس خود ثبت نام کنم. می خواهم هر ماه قسمتی از پکیج زبانی که دستم رسیده را درس به درس بخوانم. خلاصه خرد کردن هدف به قسمت های کوچک و شدنی خیلی مهم است.

4- ترس را سرکوب نه، اما با آن کنار بیایید. به او بگویید:

” اوکی . ما می دونیم تو توی وجودمون هستی. خب. So what . تو هیچ کاری نمی تونی بکنی. چون ایمان ما، از ترس ما بزرگتره. ”

5- برای پیشرفت خودتان پاداش در نظر بگیرید. اگر مثلا می خواهید زبانتان خوب شود، و فعلا پس از گذشت یک هفته، توانسته اید اولین کتاب زبانتان را تمام کنید، به خودتان کادو بدهید. یک شکلات ساده. یا هر چیزی که دوس دارید. بگذارید ناخوداگاهتان از پیشرفتی که کردید سهم ببرد  و به خودش افتخار کند.

6- از کامفورت زون خودتان بیرون بیایید. بله! همه ی ما عاشق خوردن نان خامه ای و تماشا کردن تلویزین هستیم. اما باید حتی به مدت چند ماه، برای دست یافتن به چیزی که می خوایم از کامفورت زون خودمان بیرون بیاییم. آیلتس هفت و ماشین لوکس و ویلای محمود آباد را به تنبل ها نمی بخشند!

7- هر روز، و دقیقا هر روز، روی برنامه ی خودتان بایستید . اگر قرار بوده روزی مثلا یک صفحه استوری بوک به انگلیسی بخوانید، حتما انجامش بدهید و پشت گوش نیندازید. تا ناامیدی دوباره به سراغتان نیاید.

خود من ، به عنوان استاد آیلتس ای که بیش از پانزده سال است مشغول تدریس زبانم، مدت ها بود که ساخت یک پکیج آموزشی آیلتس رو به تعویق می انداختم. تعداد عجیب و غریب زیادی از شهرستان ها لطف داشتند و در اینستا و وبسایت، مدام ناراحت از این بودند که به خاطر دور بودن از تهران، اکثرا شرکت در کلاس های خوب آیلتس  را از دست می دهند. اما بالاخره به تعویق انداختن را کنار گذاشتم و با تیم خوبی از دوستان که کنارمان بودند، این پکیج آماده شد. بنابراین، شما هم می توانید چون طبق قانون معروف روانشناسی ان ای پی :

If one can, then you can.

شاید زمان آن رسیده که “اقدام” کنید. برای خرید خانه ی ویلایی و ماشین لوکس بروید سراغ متخصص آن. برای گرفتن آیلتس اما، همین حالا در بهترین نقطه ی ممکن هستید. پس اقدام کنید و معطل نمانید! شاید بتوانید آیلتس را از همین فردا در خانه خود استارت بزنید.

پانوشت: گوش دادن به پادکست موفقیت ما درباره ی “مبارزه با به تعویق انداختن” را شدیدا به شما توصیه می کنیم. مثل تمام پادکست های دیگر وبسایت ما، سراسر هیجان و انگیزه است.